Menu

logo

RAMBO AMADEUS

PRESSING 03, decembar 1991.
RAMBO AMADEUS
ŽENE ME BRANE I VOLE

Razgovarala Marija Peternel

Zašto Rambo koristi rep muziku a ne svira gusle, šta se dešava sa Dinom Dvornikom, gde bi živeo da ne živi ovde, šta misli o studentima, a šta o svojoj ženi i svim ostalim ženama i zašto voli da psuje...

Nalazim ga u amfiteatru Elektron­skog fakulteta posle sjajno odsviranog koncerta. Izgleda prilično umorno, na se­bi ima šarenu košulju za koju me pita da li je O.K. i da li ima nekog ludila u tim šarama. Jednom rukom otkopčava bluzu nekoj devojci koja se našla tu kraj njega, drugom hvata mene za nogu. Hajde, sada, kreni.

Rambo, smršao si. Ka­ko ti je to uspelo, ne ličiš sada puno na Ramba?

Pa, malo sam trčao i pazio šta jedem, a i žene me, brate, puno troše.

Oženio si se?

Malo.

Jesi ili nisi?

Pa jesam, ali to ne smijeta mom daljem medijskom i privatnom širenju.

Jesi li stvarno Balkan boj? Držiš li svoju ženu zaključanu u kuhinji?

Da, sa lisicama oko nogu, da ne može da kroči, onda je vežem za krevet i iživljavam se cijelu noć, a ona to jako voli. Našao sam pravu ženu, sve trpi. Mada sam počeo da se kupam i koristim neke parfeme (dao sam hiljadu DM za par njih).

Sećam se tvog kon­certa u beogradskom SKC-u sa usi­sivačima, zatim tvog prvog koncerta u Muzičkom klubu ovde u Nišu kada si počeo rečima: kurac, pička, govno, sisa. Ti voliš da šokiraš ljude?

Ljude je više teško šokirati. Oni su šokirani ratom i time što su im poginuli rođaci i prijatelji, kao što su i meni poginuli neki rođaci, tako da je teško ostati normalan.

Otkud velika količina psovki i raznih bezobraznih reči u tvojim tekstovima? Da li te to uzbuđuje?

Da, diže mi se onda. A i to volim, brate, i ti to voliš.

Omiljena reč ti je "drkanje".

Ja sam ti lijen čovjek, Crno­gorac, pa mi je to omiljena aktivnost, onako ujutro.

Reci mi nešto o svojim muzičarima; dobri su i sjajno sviraju uživo. Kako ste se našli?

E, majke ti, stvarno su ti se dopali? Meni je bilo malo krčanja na bini, pa baš nemam neki utisak. Šicko i Truc nisu nigdje svirali. Ja sam biciklom obilazio beogradske garaže da vidim gdje sviraju talentovani muzičari i, naravno, našao njih dvojicu u jednoj od garaža gdje su svirali. I tako ih ja pitam: "Ej, ko ste vi?", a oni mi kažu kako pola godine čekaju da ih ja otkrijem i kako žele da sviraju samo sa mnom. A Neša Petrocić je stari džez saksofonista koji je otkinuo na to da svira s nama.

Sada, posle ovog no­vog albuma, imao si neke koncerte po Srbiji. Kako je bilo, kako su ljudi raspoloženi?

Bilo je svuda puno. Ljudi­ma je izgleda puk'o film da se sekiraju, pa su se dobro zezali i eto...

Da li ti je frka zbog ek­sploziva, da li ti to ikad pada na pamet, dok si gore na bini?

Ne. Pa ne mogu ja da bu­dem tolika pizda da ako neki ljudi ratuju i ako su izloženi stvarnom riziku, da ja sad ne idem na binu. Rizik nam je svima isti, može saksija na glavu da mi padne, a ovaj posao jeste fakat, ima nekih opa­snosti, ali ja stvarno ne mogu kao pizda da se štekujem, sad nešto, kući.

Posle nove ploče svi muzički kritičari su definitivno na tvojoj strani, svi osim Dragana Kremera?

Gotivi me i Kremer, samo on pravi karijeru tako što hoće meni da stavi kapu na glavu, ali Kremer užasno cijeni ono što ja radim, toliko cijeni da je čak svirao na jednom koncertu sa mnom. Dobar je Kremer, nije loš dečko.

Koristiš li rep-formu zbog svojih tekstova?

Pa, ja ne znam da pjevam, a imam mnogo toga da kažem i onda mi je rep najlakša forma. Znaš, kad bi uzeo gusle, pa da prepričavam, ne bi puno ljudi došlo na koncert.

Zašto si protiv TV? Za­branio si snimanje ovog koncerta i izbacio kamere napolje.

Nisam ja uopšte protiv TV, samo sam se malo uvlačio publici.

Svirao si prošle godine ovde na Brucošijadi. Voliš da sviraš za studente?

Volim, studenti su najbolja publika.

Misliš li da su mnogo mirni?

Studenti su siti, jebi ga, imaju bonove pa mogu jesti. Student kad je gladan onda je opasan, kad je sit, nije opasan. To je najpametnije što je ova vlast u zemlji napravila, dala je studenti­ma jeftinu hranu.

Hteo si u avgustu u Sarajevu da organizuješ koncert protiv nacionalizma, trebalo je da učestvuju svi bendovi iz Juge.

Pa, Jutel mi je ukrao ideju 20 dana pre mog termina. Ne samo to, meni je TV Sarajevo preporučilo da ne dolazim. Kao, Rambo je nezgodan, ruži političare i zamolili su me da ne dođem. To se na kraju i ispostavilo kao ispravno. Koji kurac ja da sviram za mir i da ljude tjeram na mir, pa da nam posle neko jebe mater i zatekne nas nespremne. Politika je mnogo komplikovanija stvar nego što je­dan glupi muzičar može da shvati, jer se dješavaju neke nelogične stvari. Možda i nisu nelogične, ali ja jednostavno nisam dovoljno pismen da to shvatim.

Kad si se zadnji put čuo sa Dinom Dvornikom?

Pre jedno 15 dana. Ništa, onako, usran je od straha, gore kod njih je užasna presija, sve one koji nisu za HDZ proganjaju. Jednostavno, Dino je bio prinuđen da napravi to da se slika u uniformi, a ja to kao njegov drug ne mo­gu da mu zamjerim. Jednostavno, on nije pobjegao na vrijeme kao Štulić, Rundek ili Massimo, on se nije sjetio toga. Gdje sada da bježi, jebi ga!

A da li bi ti negde zbrisao?

Ma ajde, čovječe, gdje bi zbrisao, mi nismo svjesni koliko je nama dobro ovde.

Misliš da nam je dobro?

Pa, male su nam plate, meso nam je sada mnogo ukusnije, standard je najniži, ali nije standard ono što čini čovjeka sretnim, neke druge stvari su bitne.

Koje?

Kao na primjer, lijepe žene koje umeju da se tucaju.

Šta bi poručio svim zastavnicima u ovoj zemlji?

Pa, da vole svoje žene što češće i da daju svojoj djeci pare za disko klub.

To što radiš, radiš za novac. Na šta ga trošiš?

Da, radim za novac, ali ga nekako trošim na najbezvezniji način. Je­dnostavno nisam naučio, nemam smisla za novac, jednostavno mi se lako osipa.

Malopre si rekao da živimo u nelogičnoj zemlji?

Pa ne znam, jebem mu ma­ter, ti hoćeš sada da izvučeš da živimo u najgoroj zemlji na svijetu. To nije tačno. Zamisli da živimo u Gani ili Zimbabveu; kad automobil zgazi babu, prvi ko joj priđe je kriv i ide u zatvor, mada im niko ne prilazi, pa ih automobili razmazuju kao mačke po ulici, gdje je kanalizacija otvorena pa govna plutaju po ulici, gdje ljudi jedu žive ljude.

Misliš da je ovo ovde ipak bolja varijanta?

Pa bolja, naravno!

A da ti neko da auto­mat u ruke, da li bi odbio i otišao u zatvor ili otišao tamo?

Pa, ja bih im odmah uvalio moj automat iz gaća - on je mnogo brzometniji i efikasniji.

Rambo, kako se braniš ti od svega ovoga?

Žene me brane, mene žene jako vole i tako me štite, ne dozvoljavaju da mi se išta nažao djesi.

Imaš li još nešto da kažeš za naš list?

Imam, jedan poljubac za tebe.

Add comment

Security code
Refresh