Menu

logo

Paydo Komma - Povest eksplicitnog uma

Piše: Aleksandar Nikolić Coa

paydo-kommaPaydo Komma je lo-fi trip-hop duo iz Niša koji čine Luka Stojanović i Nenad Tasić, ljudima poznatiji po radu u svojim matičnim bendovima Repression Release i Zemmti. "Povest Eksplicitnog Uma" je njihovo prvo izdanje u formi EP-ja i donosi zvuk ukorenjen u velikanima trip-hop muzike koja je svoj zenit doživela sredinom devedesetih godina ali i elemente prisutne u savremenoj srpskoj sceni (pre svega kod Goribora). Nema kod nas puno autora koji se opredeljuju za ovu vrstu muzike i to je ono što čini ovo izdanje posebnim. EP otvara stvar "Kad je gang pao sa neba", zapravo Gayatri mantra na izvornom jeziku, koja odlično klizi i odjekuje uz karakteristične downtempo bitove i samim tim lagano uvodi slušaoca u ambijent izdanja.

Nakon nje na red dolazi sigurno najbolja pesma na EP-ju, po kojoj je i dobio naziv. "Povest eksplicitnog uma" je zaista jedna gromada od pesme. Naježio sam se kada sam je čuo prvi put a verovatno ću se naježiti kada je čujem i za godinu dana. Ako to nije odlika dobre pesme onda ne znam šta je. Kroz pesmu vozi odlična bas deonica koja ne dosadi ni nakon skoro šest minuta koliko traje pesma. A tekst? E, tu je caka. Umesto teksta kroz pesmu ide čuveni monolog maestralnog Nebojše Glogovca iz filma "Hadersfild". Nije retkost da se u ovakvu muziku sempluju delovi iz filmova, ali to obično bude samo na početku ili na kraju pesme. Jedino je možda bendu UNKLE i pesmi "Back and forth" pošlo za rukom isto što i Paydo Kommi, da tokom cele pesme nijedan deo monologa ne bude suvišan. Treća pesma po redu je "Stanje duha". Ona je prva na albumu koja ima originalne vokale od strane Dušana Mirkovića koga je Komma pozajmila iz benda Zemmti. Njemu društvo prave semplovi Moskrija (koji je očigledno kum benda) i Karmacome Massive Attacka. U ovoj pesmi se vidi da bend ima jasnu ideju o autorskim tekstovima i da se neće večito šlepati na seckanje i lepljenje postojećih stvari što je ipak normalna i neizbežna stvar u ovoj muzici. Setimo se da je i DJ Shadow ceo svoj debi album sklepao od semplova bez ijednog odsviranog tona i napravio klasik za sva vremena. Sa tri navedene pesme se i završava originalni deo EP-ja ali posle njih imamo još tri remiksa. Prvi od njih je remiks pesme "Rem, Svest", već pomenutih Zemmti. To je bez sumnje najsirovija i najpsihotičnija stvar na izdanju. Prelazi su oštro sečeni a tonovi kao da dolaze iz bunara. Ova pesma podseća najviše na Tricky-ja, ali ne konkretno po muzičkom stilu već po osećaju koji se javlja pri slušanju. Onaj osećaj kad odeća počne da steže, znoj oblije čelo a nelagodnost te tera da pobegneš negde. Drugi remiks je nervoznija verzija pomenutog "Stanja duha" koji u originalu ipak ima određenu laid-back notu. EP zatvara skraćena instrumentalna verzija naslovne pesme koja album lagano vraća u isti onaj dim iz koga je izmilio.

Add comment

Security code
Refresh