Menu

logo

Intervju: Marica

Razgovarao: Aleksandar Nikolić Coa

marica-marko-jocicMarica je death trash metal bend iz Niša predvođen harizmatičnim Markom Jocićem, poznatijim u srpskim metal krugovima pod nadimkom Pupak. Marica je svoj život kao projekat počela 2013. godine da bi vrlo brzo prerasla u punokrvni bend koji niže nastupe širom regiona. Pročitajte šta Marko ima da kaže, između ostalog, o prvom EP-ju, spotovima i koncertima.

„Marica" je u prethodnih nekoliko meseci postala jedan od koncertno najaktivnijih bendova iz Niša. Kako vas je prihvatila publika u Novom Sadu, Sofiji i Skoplju?

"Marica" je bend koji je za šest meseci aktivnog postojanja prešao preko 2.000 kilometara, ali ne mislim da smo još uvek dostigli svoj maksimum. Prijem publike je do sada iznad mojih očekivanja, iako je bilo i svirki gde smo nastupali pred malim brojem publike. U Novom Sadu smo otvorili drugo veče "Invasion From The East" festivala, svirali na ogromnoj bini u klubu The Quarter i nadam se da smo opravdali priliku da nastupimo na jednom takvom festivalu sa ogromnim brojem drugih bendova koji obitavaju na sceni. Na našem nastupu je bila mala ali odabrana ekipa, ne samo iz Novog Sada već i iz Zrenjaina, Beograda, Šida i Leskovca... Sofija nas je oduvala. Prvi put smo izlazili na bis, a s obzirom na to da bend ima kratak staž i ne toliko pesama, morali smo da ponovimo neke koje smo već odsvirali te večeri (smeh). Skoplje je prelep i predivan grad uz ljude koji su puni gostroprimstva i sa kojima smo se tamo družili pre i posle svirke. A klub u kome smo svirali nas je oduševio, jer do tad nismo imali prilike da sviramo na tako velikoj bini uz perfektan zvuk na istoj i ispred iste. Veliki pozdrav za ekipu iz Makedonije.

Snimili ste spot za numeru "Hypercube" a u pripremi je i novi video za "Face your fears". Lokacija na kojoj je sniman "Hypercube" ima zanimljivu pozadinu pa bi mogao da objasniš našim čitaocima tačno šta je u pitanju, ali i da nam otkriješ šta možemo očekivati od novog spota.

"Hypercube" video je jedno traumatično, ali veoma pozitivno iskustvo. Snimali smo u saradnji sa "Korrelo produkcijom" iz Knjaževca u napuštenom rudniku osiromašenog uranijuma u podnožiju Stare planine. Mistični objekat pod nazivom "Preduzeće broj 3" je iznenada zatvoren nakon raspada stare Jugoslavije jer je tadašnjim političarima bilo bolje da zataškaju celu priču nego da objašnjavaju ljudima šta se tamo stvarno desilo i zašto je nivo radijacije na tom mestu i u okolini i danas deset puta veći od dozvoljene. Nama je cela priča oko toga bila veoma zanimljiva jer pesma "Hypercube" govori baš o tome kako ljudi ne žele, ili ne smeju da pogledaju istini u oči. Novi spot "Marice" krećemo upravo ovih dana da snimamo i biće u celosti sniman Go Pro kamerama i ovoga puta neće biti benda i sviranja u spotu već samo određeni broj ljudi koji će pokušati da iznesu priču koju smo osmislili kako bi ekranizovali poslednju pesmu "Face Your Fears" sa našeg promo EP-a koji nosi naziv "Subliminal".

Toliki nastupi i spotovi nužno nameću pitanje: kada će se pojaviti neko zvanično izdanje?

Upravo pripremamo album prvenac. Materijal još uvek nije gotov jer ne želimo da prepustimo ništa slučaju, a to zahteva sagledavanje pesama iz više uglova, više puta. Plan je da ponovo snimamo sa Vladimirom Milosavljevićem ("Loading", "Aerosol Liberty") jer smo prezadovoljni saradnjom sa njim i da do kraja godine izdamo sve to na vinilu i uporedo ga pustimo na internet kako bi šira publika mogla odmah da čuje sve to. Šta će biti od svega toga videćemo...

U kojoj je fazi tvoj rad sa bendom "Testator"?

U fazi čekanja. Trenutno čekam da završe nove pesme i ne želim da ih požurujem jer, kada sam to radio, pokvario sam odnos sa njima i bio im i suviše dosadan. Tako da, kada budu završili nove stvari, biće svirki i nadam se novih snimaka.

Organizotor si festivala "Southern Blast", koji je aprila bio održan na Pravnom fakultetu. Kakvi su utisci sa festivala i kako vidiš njegovu budućnost?

Ovo je bio drugi po redu festival i kopaću i rukama i nogama da postane tradicionalan. Ovogodišnji je prošao brutalno u bukvalnom smislu te reči. Počevši od toga da smo sa drugarima zalepili preko 500 plakata u Nišu i u još nekoliko gradova u okolini, pa do toga da je baš na samom početku našeg nastupa upala policija i krenula da izvodi i pretriše ljude kako bi pronašli neke od ilegalnih supstanci. Plus im je bilo teško objasniti da uzvikivanje "Marica" od strane publike nije provokacija već da nam se bend tako zove. Na sreću, otišli su brzo a mi otprašili svoj set. Bendovi koji su nastupili na ovogodišnjem "Southern Blastu" su me zaista ostavili bez teksta. "Burning Leaf" je svojim energičnim nastupom otvorio festival i munjevitom brzninom napunio klub Pravnog fakuleta. "Hate Speech" je podigao atmosferu u publici do samog ključanja. "Infest" je pokazao zašto su trenutno dok ovo pišem na svojoj trećoj ili četvrtoj evropskoj turneji, dok je death metal mašinerija "Decrepancy" zatvorila celu žurku. Jedino mi je krivo zato što leskovački bend "Loading" nije mogao da nastupi zbog povrede bubnjara, ali biće prilike, nadam se, sledeće godine. Poseban respekt publici koja je ispoštovala sve ovo i došla u neverovatno velikom broju iz različitih gradova i veliki pozdrav kralju kome je otpao ceo đon sa čizme koji smo našli po završetku svega (smeh).

Kada se pomene ime "Marica", ljudima je obično prva asocijacija (kao što si i sam rekao) plava boja. Sa druge strane, fanovi iz Španije su vas obavestili da je to na španskom sleng kojim se pogrdno nazivaju homoseksualci. Da odgonetnemo misteriju. Šta se tačno krije iza imena "Marica"?

(Smeh) Kada sam dao ime bendu, nije mi na kraju pameti bilo da reč "marica" na španskom ima upravo takvo značenje. Prvo mi je to bio veoma veliki problem i hteo sam da menjamo, ali sam onda čvrsto odlučio da ime ostane. To se ispostavilo kao pravi i veoma pametan potez jer dosta Španaca prati i sluša bend i javlja nam se na Fejsbuku upravo zbog imena, ali i reakcije na našu muziku su veoma pozitivne. Marica je ultimativno ime za bilo koju devojku čije mane ne vidiš a vrline obožavaš. Svako ima svoju Maricu, ili je nađe pre ili kasnije. Veliki pozdrav za sve.

Bend čine:
Marko Jocić - vokali
Nikola Petrović - gitara
Vladan Burgić - gitara
Vladan Stojanović – bas gitara
Mihajlo Stefanović – bubnjevi

Add comment

Security code
Refresh